PaedDr. Jindřich Marek a Mgr. Tomáš Jakl jsou čerstvými držiteli Záslužného kříže MO III. třídy. Získali jej za dlouholetou, obětavou a významnou činnost v oblasti historického výzkumu a za mimořádný přínos k připomenutí 80. výročí konce druhé světové války.
Oba ocenění kolegové jsou autory výstavy 1945 - Voláme všechny Čechy!, kterou si můžete prohlédnout v přízemí Armádního muzea Žižkov až do 29. března 2026. Uvidíte zde mimo jiné i dioráma barikád v pražských ulicích.
Jindřich Marek je jedním z nejuznávanějších českých vojenských historiků. Jeho vědecký přínos je mimořádný a komplexní. Jeho vědecké publikace i výstavy jsou postavené na důkladném a pečlivém archivním výzkumu, opírají se o hlubokou znalost problematiky. Během desítek let soustavné práce zaznamenal rovněž cenná svědectví stovek účastníků československého domácího i zahraničního odboje. Markovy knihy, které oceňuje laická i odborná veřejnost, představují klíčový zdroj informací, jsou důležité pro pravdivou, nezkreslenou interpretaci dějin. Jindřich Marek se nikdy nesnížil k ahistorickým výkladům, naopak pomáhá vyvracet historické mýty. Celý svůj profesní život se věnuje zkoumání a popularizaci vojenské historie 20. století s důrazem na osudy československých vojáků. Svým zasvěceným a srozumitelným vstupováním v médiích pak významnou měrou přispívá k tomu, že se lidé zajímají o historii, váží si našich hrdinů. Je spoluautorem stěžejních výstav 1945 Voláme všechny Čechy! a Jaro 1945 – čas nadějí a iluzí, jež jsou věnované 80. výročí konce 2. světové války.
Tomáš Jakl se jako vědecký pracovník Vojenského historického ústavu Praha dlouhodobě a soustavně věnuje období první poloviny dvacátého století. Podařilo se mu osvětlit řadu otázek spojených s koncem 2. světové války a květnovým povstáním v českých zemích. Je autorem řady významných knih, studií a výstav. V rámci vzdělávacích programů Vojenského historického ústavu Praha také uspořádal pro širokou veřejnost řadu tematických přednášek, dokonce přímo na místech, kde před osmdesáti lety probíhaly boje. Systematicky se zabývá osudy českých povstalců, kteří za svobodu naší země položili svůj život. Je spoluautorem knihy Padli na barikádách a výstavy 1945 Voláme všechny Čechy. Také díky tomu, že jeho odborná práce je známá i v mezinárodním měřítku, mohl být na této výstavě představen i výjimečný sbírkový předmět – americká vlajka, jež v prvních květnových dnech roku 1945 ušily české ženy v Ostroměři pro americké vojáky. Jeho přínos k připomenutí 80. výročí konce druhé světové války je mimořádný.
V Armádním muzeu Žižkov nabízíme zdarma vzdělávací programy pro děti z mateřských škol, žáky základních a středních škol. Všechny lektorované programy lze uzpůsobit potřebám žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.
Armádní muzeum Žižkov rovněž nabízí komentované skupinové prohlídky vojenským útvarům. Objednávejte na museum@vhu.cz
Školní výpravy si mohou objednat komentovanou prohlídku dalších našich muzeí:
Detaily k rezervacím získáte po kliknutí na obrázky po stranách.